środa, 6 marca 2013

Jak zacząć dbać o włosy?

W ostatnim czasie sporo osób z mojego otoczenia poprosiło mnie o radę dotyczącą pielęgnacji włosów. Chcąc im pomóc stwierdziłam, że stworzę osobny wpis z moimi propozycjami dotyczącymi tego jak zacząć dbać o włosy nie stając się od razu maniakiem (tak, tak, to o mnie).

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie da się poprawić kondycji włosów w pare dni. To wymaga czasu, miesięcy, często nawet lat.
Drugą ważną zasadą którą chce podać na wstępie to fakt, że każde włosy są inne i każde potrzebują indywidualnie dobranej pielęgnacji. Dlatego powstaje tak dużo różnorodnych kosmetyków - nie ma jednego idealnego planu na piękne włosy. Jeżeli coś się nie udaje to nie należy się zrażać a zastanowić nad tym co nam nie służy.

1. Najważniejszym i zarazem pierwszym krokiem który należy wykonać jest zastanowienie się czy dbasz o systematyczne przycinanie końcówek. Włos który się rozdwoił niestety już się nie "sklei". Taki włos jeżeli go nie podetniemy będzie się rozdwajał coraz wyżej i wyżej. Często zaczynają się wtedy kruszyć, dlatego wiele osób ma wrażenie, że ich włosy nie rosną. Jeżeli tego nie robisz to idziesz podciąć końce! Jeżeli nie chcesz skorzystać z usług fryzjera to koniecznie wyposaż się w nożyce fryzjerskie.

2. Po zadbaniu o zdrowe końcówki trzeba dbać o to by niszczyły się jak najmniej i jak najwolniej. Po każdym myciu zabezpiecz końcówki olejem lub serum silikonowym.

3. Do codziennego mycia wybieraj łagodne szampony które nie przesuszą Twoich włosów i nie podrażnią skóry głowy. Raz na tydzień/dwa przeczyść włosy mocniejszym szamponem zawierającym w składzie SLS(Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate) lub SLES(Sodium Lauryl ether Sulfate)

4.Włosy należy odżywiać po każdym myciu. W zależności od posiadanego czasu czy preferencji włosów należy nałożyć na nie zwykłą odżywkę do spłukiwania, odżywkę bez spłukiwania lub maskę.

5.Raz w tygodniu nałóż na włosy maskę (co najmniej na pół godziny pod czepkiem/foliową siatką i ręcznikiem co zapewni lepsze działanie maski)

6. Raz w tygodniu nałóż olej na włosy przed myciem (nie krócej niż na godzinę. Jeżeli myjesz włosy rano możesz naolejować je na noc)

7. Nie czesz włosów na mokro! Jedynym wyjątkiem sa osoby o włosach kręconych, które mogą czesać włosy tylko na mokro, najlepiej drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.

8. Nie śpij z mokrymi włosami. Są one wtedy jeszcze bardziej narażone na zniszczenia. Nie śpij również z rozpuszczonymi włosami. Należy je związać w luźny warkocz lub koczek.

9. Pozwól swoim włosom wysychać naturalnie. Po myciu możesz je odcisnąć w ręcznik lub bawełnianą koszulkę, jednak nie trzyj ręcznikiem włosów! Jeżeli musisz skorzystać z suszarki to susz je koniecznie letnim nawiewem.

10. Pożegnaj się z prostownicą i lokówką. To chyba nie wymaga wyjaśnienia :

11. Przed zakupem kosmetyku zasięgnij porady. Istnieje cała masa blogów na których kosmetyki są testowane i opisywane. Dobrym sposobem jest również poczytanie opinii na temat konkretnego kosmetyku na wizażu (jednak sama przekonałam się o tym, że ludzie nie zawsze wiedzą tam co przyczyniło się do danego działania kosmetyku. Może on mieć dobre opinie tylko dlatego, że sprawia wrażenie dobrego, a naprawdę tylko udaje (np. mocne szampony z silikonami)

2 komentarze:

 1. Otagowałam Cię :) (Rany, nie wiem co/czy coś więcej się pisze w takich sytuacjach;) )
  http://henri-and-her-hair.blogspot.com/2013/03/tag-liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję! jak tylko znajde chwilę to na pewno na to odpowiem :)

   Usuń